Volnoběžky a Aro 243

Stávající pevný připojení poloos jsem nemohl jen tak skousnout. Rozhodl jsem pro přestavbu na volnobežky z Uaze, které už jsem na pár Arech v Romale viděl.

Při cestě do Mongolska jsem si je v Rusku koupil. Cena mě mile překvapila – asi 1900 rublu :-)
Ted už jen upravit a namontovat. Hlavní rozdíly volnoběžky od poloosy a uchycení k nápravě. Drážky na poloose se liší o desetiny oproti volnoběžce. Počet drážek sedí. Také sedí počet upevňovacích děr volnoběžky, ale jsou cca o 1,5 mm posunuté na vnější stranu. Na přírubě volnoběžky je také osazení, které centruje volnoběžku na nápravě a samozřejmě na „áráckou“ nápravu nesedí.

 

Úpravu drážek mi udělal Kokr na drátořezu u něj v práci. Také mi odsoustružil osazení na přírubě volnoběžky. Tahle akce proběhla celkem bez problémů a díky Kokrovi až nečekaně rychle. Aby se díry na přírubě volnoběžky shodovali s roztečí děr na nápravě, musel jsem je trochu přebrousit. Použil jsem na to pilník do vrtačky. Jenže po přebroušení mi do děr zase nešly původní šrouby, protože hlavy matic už byly moc blízko těla volnoběžky a nešly tam natočit. A to byl asi ten největší problém s úpravama.

 

Netušil jsem, že je problém sehnat šrouby M10×1 pevnost 12 s imbusovou hlavou délky 25 mm. Ve Faborech mi je nabídli za 2tis.!!!  Tak jsem poděkoval a hledal dál. 14 dni sem obcházel šroubárny a nic. Naštěstí se šroubu ujal Vejr a do 14 dnů sem je měl doma za dvě stovky:-))

Poslední fáze zase mohla začít. Na nápravu sedly jak víno. Prvním testem prošly hned při vyprošťování Ara ze zahrady. Jak budou fungovat dál, ukáže čas. Díky za pomoc Kokrovi a Vejrovi.
Bohužel jsem si smazal většinu fotek, takže jen tenhle pár…

 

Text: Jan “ofroudak” Škvor

Foto: Jan Škvor
Další články s tagem:

Komentáře

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>