O Jawičkách


Proč právě na Jawách?

Důvodů je několik: jednak je to jednoduchý stroj, na kterém většina z nás ve svých moto začátcích vyrůstala. Pokud se něco pokazí, kladivo, kleště a drát to většinou spraví :-)

Dále je zde výhoda s provozní nenáročností Jawiček. Benzin s nízkým oktanovým číslem ani motorový olej místo speciálního oleje pro 2T nebývá problém.

Táké jsme se poučili z minulých cest, které jsme odjeli na „zápaďáckých“ motorkách  a byli jak dojná kráva.

Pořizovací cena a cena náhradních dílů je pro nás jeden z hodně důležitých faktorů.

A nakonec: jsme Češi, tak na čem jiném bychom měli jet do světa, když ne na Jawách ?

Jaké modely jsme si vybrali?

Tato otázka měla poněkud složitější vývoj. Původně jsem chtěl jet na svojí Jawě 250 590 Sport – Kývačce z roku 1969. Za tím účelem jsme předloni udělali zkušební výlet do Albánie (viz článek Albánie – přejezd průsmyku Qefzes). Vyšly nám z toho tyto závěry:

- Kývačka projede i s bagaží neuvěřitelný terény (názor zkušeného offrouďáka Škworáka)
- Na dlouhý přesuny je zkrátka pomalá (ona by chvíli jela i rychleji, ale jak dlouho by to vydržela?)
- Je to moje srdcová záležitost. Na cestě by utrpěla velké škody a to bych si asi neodpustil…

Závěr: je potřeba mít novější, rychlejší a výkonnější Jawy a musí být pokud možno stejné (stejné díly, nářadí, cestovní rychlost). Další kritéria: přední kotoučová brzda, bezkontaktní zapalování, drátěná kola

Co jsme vybrali:

Jawa 350 639 – Zajíc a Honza – přední pevná kotoučová brzda, alternátor PAL, bezkontaktní zapalování VAPE Z04, klasické chromované výfuky (Honza sepsal své úpravy Jawy do článku zde)
Jawa 350 640 Style – Radek – přední plovoucí kotoučová brzda, alternátor PAL, bezkontaktní zapalování VAPE Z04

Oba modely mají až na pár detailů stejný rám i motor. Nejvýraznější změny (kromě designu) jsou tak dvoukomorové výfuky a oilmaster na Stylce. Oilmaster odpojil již předchozí majitel a tak to také zůstane. Nebudeme riskovat poruchu mazání a možnost zadření motoru. Olej s benzinem budeme míchat všichni pěkně ručně . Dvoukomorové výfuky budou buď výrazně předělány (aby šly během cesty rozebrat a vyčistit) a nebo rovnou vyměněny za klasické chromované výfuky. Kromě toho, že jsou hezčí, se dají rozebírat a čistit již od výroby .

Na závěr se snad jen sluší dodat, že když si koupíte stroj za účelem přestavby na cesťák kolem světa, všechno jde tak nějak snáz. Nedokážu si představit, že bych nějakou svoji motorku po několika letech ježdění celou rozebral a upravoval jen proto, že ji následujícího půl roku budu huntovat někde v terénu… :-)

Text: Radek Hasak

Foto: Honza, Radek, Zajíc