Oprava motoru Aro 243

S motorem mam problémy už od koupi auta. Začínalo to tím, že jsem jezdil za 30 litrů benzínu na 100 km!!! Motor sice běžel dobře, ale šíleně žral. Dlouho jsem opravu odkládal, ale nakonec jsem se do toho pustil.

Koupil jsem nový svíčky, VN kabely, vzduchový flitr a vyčistil a znova seřídil karburátor i předstih. A nic. Motor si běžel, jak chtěl. Ladil jsem ho ještě asi týden a bez úspěchu. Koupil jsem nový palec do rozdělovače a pořád nic.

 

Další fáze opravy proběhla u Vejra na dílně. Aro jsem tam musel potupně odtáhnout na laně. Na zapalování připojil stroboskop a zjistil, že si rozdělovač dává jiskru, kdy chce. Nejrychlejší řešení bylo si půjčit nový rozdělovač od Manyjaka. A vida, motor šlapal. Bohužel po 5 minutách testovaní začal téct simerink na klikový hřídeli. To znamenalo motor VEN. Kdyby mi v tu chvíli někdo podal sirky, tak Aro lehlo popelem. Měl jsem ale štěstí, s Vejrem jsme se domluvili, že hned druhý den motor vyndáme a opravíme.

 

Za necelé 4 hodiny byl motor venku. Rovnou jsme vyndali obě gufera, olejový filtr a ložisko. V pondělí brzo ráno jsem vyrazil na kole s novými gufery za Vejrem na dílnu. Všechno jsme vyměnili a motor začali usazovat do auta. Mezi tím jsem si stihnul odskočit na 4 h do školy a Vejr do práce:-) Rozhodli jsme se, že všechno stihneme ještě ten den a uděláme i nový výfuk, částečně tažený v rámu s vlnovcem. Kolem půl jedné ráno Pavel dokončil svoje umělecký dílo, NOVÝ VÝFUK!!!! Ted už se mi ho určitě nepodaří utrhnout :-) ))

 

Celá oprava i s uděláním nového výfuku nám trvala necelé 2 dny. Velkou zásluhu má na tom Pavel, bez kterého bych to dělal ještě asi dneska. Taky jsem se naučil spoustu nových věcí.

 

To jsem ještě ale nevěděl, co mě čeká cestou z dílny k Zuzce. Motor znova začal škytat a jel pouze na volnoběh. S takhle vysypaným motorem jsem ještě dojel ráno do školy a pak domu.

 

Znova jsem zkoušel motor ladit a nic. Zjistil jsem, že mi švindlují ty nové VN kabely. Tak jsem se zase musel koupit nové:-( Motor ale ani po výměně kabelů neběžel, tak jak má. Příčina byla ve špatným těsnění pod hlavou! Už jsem toho ale měl dost a Aro na 14 odstavil, abych nabral další síly na opravy. Výměna těsnění mi pak zabrala asi 8 h, protože jsem přiskřípl lanko od plynu mezi karterem a hlavou! Zjistil jsem to, až když jsme motor kompletně ostrojil. Ale ani po výměně těsnění se mi nepovedlo motor naladit. Musel zase přijet Pavel, kterému se povedlo motor rozchodit, aby se s ním dalo jezdit. Párkrát jsem s ním byl na krátké vyjížďce v terénu a byl jsem spokojený.

Při cestě za Manyjakem do Prahy mi ale motor z ničeho nic zase začal blbnout. Nějak jsem se k němu dokuckal a Aro tam rovnou nechal na opravu…… Manyjak mi vyměnil karburátor, svíčky a vzduchový filtr, vše seřídil a už jezdím!!!! VRRRRR

Text: Honza “ofroudak” Škvor
Foto: Honza “ofroudak” Škvor
Další články s tagem:

Komentáře

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>