Iran 2010

Tentokrát neofroudová akce, která stojí určite za zveřejnění. Bohužel já jet nemůžu, ale jede táta, který ji organizuje.

 

Další výprava po vlastní ose do již 7000 let civilizovaných oblastí Orientu. Na jihozápadě a jihu chceme navštívit města říše Elam, na východě stopy civilizace Jitoft, prozkoumat starověké podzemní vodovody „quanats“ a funkci větrných věží zajišťujících již tisíce let naprosto ekologickou klimatizaci domů. V centrálním Iránu se pak budeme věnovat Chrámům ohně z období Zarathustry, islámské architektuře a slavným perským zahradám.
Opět jde o akci ani ne tak fyzicky náročnou, jako únavnou. Dlouhé přesuny Evropou a Tureckem, v Iránu rozpálené pouště, několikrát napříč pohořím Zagros, desítky policejních kontrol.
V horách může být v noci i na 0°C, a +35°C v poušti. Na pobřeží by mělo být +15°až 30°C. Může i hodně foukat, můžeme být i písečná bouře. A řada dalších zajímavých jevů.
Tentokrát pojedeme spolehlivým, 6ti místným Fiatem Ducato, budeme se držet asfaltu a rozhodě nebudeme testovat písečné přesypy.

Ve městech budeme spát v autě, jinak  na opuštěných místech za městy ve stanu či pod širákem. Jelikož se jedná o multifunkční vozidlo vše, včetně v kuchyně je v bednách pod postelí a pod sedačkami. Za jízdy se dá vařit pouze čaj d 12V konvičce na 0,5l.
Při přesunech budeme vařit společně. Standartní kvalita z dehydrovaných polotovarů,salámů a místní zelenin. K tomu čaj a kafe. Něco potravin nakoupíme doma, zbytek z místních zdrojů. V Iránu budeme hodně chodit do místních restaurací, cukráren a čajoven a ochutnat co nejvíce místních lahůdek a specialit. Následné problémy bude řešit Endiaron.
Rozednívá se cca 5:50, proto budeme vstávat za úsvitu, odjezd z campu do 8hod. Tma bude okolo 19.55 hodin proto po 18hod. již začneme hledat camp.
Odměnou nám budou krásné zážitky z přírody i Iránci. Od předchozí cesty vím že Iránci  jsou hrdí lidé, příjemní, pohostinní, ale zároveň velmi citliví na porušování svých, tj. islámských zvyků.
Proto vyjma desinfekce alkohol necháváme doma a vzhledem k možným občanským nepokojům ve městech a nebezpečí fanatiků, může dojít k vypuštění určitých měst z plánu výpravy. Navíc z důvodu vysílání rádia Svoboda v perštině z Prahy, na nás náboženská policie určitě moc hodná nebude.
Jinak peršané jsou velmi mazaní obchodníci a dobře ví, že bílá huba zvyklá na ochrannou ruku ochrany spotřebitele, se dá velmi dobře obrat.

 

Celkem najedeme okolo 13 500 km.
Trasa:
Kladno-Brno-Bratislava-Budapeť-Bělehrad-Niš-Sofie-Edirne-Istanbul-(možná hamán Kizilcihamman) – Ankara -hranice Iránu(cca 3 500km nonstop za 3-4 dny)
Trasa Iránem: Umria,Sulejman prison,Sanandaj, Kermanshah(Tag e Bostan), Ramadan, Khorramabad, Dezful, Sus, Shustar, Shustar, Pasargad, Persepolis, Firuza-bad,Busher,pobřeží Perského zálivu,Hormus,Bandar Ab-bas,Jirift,Bam,Yazd,Qom,Teherán,Kaspické moře,Tabríz,
Potom již jen dalších 3 600 km cesty domů, po stejné trase a stejně uspěchaně.
Viz mapa v příloze. (Po Irán najedeme okolo 6 000km)

Každá výprava je rovnicí o mnoha neznámých. Vše budeme řešit na pochodu a většinou pod velikým tlakem. Máme program a máme cíle. Všichni se určitě budeme snažit ale vše může dopadnou úplně jinak. Proto se držme hesla kamaráda Kazíka“
 „Výprava nemusí být úspěšná, stačí je-li dostatečně drsná“

Text: Honza Škvor st.
Další články s tagem:

Komentáře

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>