Uzbekistánem po Hedvábné stezce

Plníme náš plán a první noc trávíme v Nukusu. Sháníme benzín, jídlo a registraci. S benzínem je to tady špatný. Objíždíme každou benzínku a marně. Benzín není. Kašlem na něj a sháníme peníze. Asi v páté bance se nám je daří vyměnit. Za 200 Usd dostáváme asi přes 400 000 uzbeckých sumů. Je to 5 balíčků. Do peněženky se mi vejde sotva jeden a tak peníze nosím v batohu….

image

Večer jdem na jídlo a pivo. Pivo tu stoji okolo 80 Kč, hrůza. Poprvé spíme v hotelu, protože je tu povinná registrace a tu může zařídit pouze hotel a jen na jednu noc. Ceny hotelu začínají na 15 usd, takže berem nejlevnější. Jsme zvyklí na ledasco, tak Zajíce vůbec nevyvedlo z míry, když seděl namydlenej ve vaně a přestala téct voda….ale dočkal se.

Na fotce je hotel v Bughare a ten byl skvělý (17usd).

image

Vyrážíme směrem na Bugharu bez benzínu. Po pár km jsme zastavili u místního překupníka. Kupujeme 30l. Litr stojí skoro 40 Kč a má 80 oktanů! Jawy si pošmáknou. Jedem sotva 60km/h protože nám motory hodně cinkají. Pomohlo zvednout jehlu v karburátoru.

image

Dál se benzín sehnat dá, ale musíme se hodně ptát a hledat. Bughara je krasné město s historií a je přímo na Hedvábné stezce. Bohužel nedokážeme krásu města dostatečně ocenit, protože na náš vkus je tu hodně turistů a vše taky podle toho vypadá.

image

Naším dalším cílem je další město na Hedvábné stezce – Samarkand. Poučení z Bughary jdeme do města až pozdě odpoledne. Dobře jsme udělali, sluníčko už nepaří, většina turistů je už na hotelu a tak máme klid si prohlédnout centrum.

image

Opět jsme museli měnit peníze. Zkusili jsme to na trhu a byli jsme z toho v šoku! Kurz byl skoro o dvojnásobek lepší než v bance. Nechápeme, jak je to možný, ale rozhodně neměňte peníze v bankách!

image

Naše další cesta směřuje na východ Uzbekistánu a pak do Kyrgyzstánu. Pojedeme i přes Ferganskou dolinu, kde je kvůli muslimské komunitě tvrdší režim než ve zbytku Uzbekistánu.

Info pro cestovatele:
Uzbekistán uznává jen svoje upravené platební karty, takže bez keše jste tady nahraní. Jediný kdo nemá problém s platebními kartami, jsou prodavači ručně dělaných koberců, mastercard nebo visa – nic není problém :-)
Další články s tagem:

3 Comments

 1. Beba

  Dost dobry! Drzim palce a vyrazim na Albania Rally.
  V Altajskem kraji jsou velke povodne, ale nez se tam dohrabete, tak bude sucho.

 2. To je pecka, batoh plnej peněz a parkování motorky v hotelu v restauraci hned vedle jídelního stolu, tak se to dělá! :-) Užívejte dál!!

 3. Marius

  I wish you a pleasant journey.
  Marius from Romania

Komentáře

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>