Náš předpokládaný rozpočet

Protože náklady na cestu jsou jedna z nejčastějších otázek, rozhodli jsme se ukázat, na kolik celá tahle sranda vyjde. První předběžný rozpočet vznikal již cca 15 měsíců před startem, takže jsme do nákladů zahrnuli i motorku a úpravy na ní. Jedná se o náklady každého z nás.

Motorka 40 000,-
Náklady se lišily podle stavu jednotlivých motocyklů – uvádíme zhruba průměr. V ceně je nákup, přihlášení motorky, GO motoru a vlastně celé motorky (co bylo potřeba), nákup náhradních dílů, nových pneumatik a hliníkových kufrů vč. příslušenství. Většinu práce si udělal na motorce každý sám. Jednak teď víme, jak vypadají motorky zevnitř a také jsme ušetřili nemalé peníze za výrobu rámů, krytů a všemožné úpravy. Navíc se můžeme pochlubit, že je to naše práce :-)

Doklady 28 800,-
Největší položka byla za víza, která nás vyšla na 18 500,-. Dále jsme zařizovali cestovní pojištění, druhý pas, karnety pro motorky, mezinárodní řidičák a počítám sem i náklady za mapy a průvodce. Karnet a druhý pas jsme vyřizovali především kvůli Íránu. Íránci totiž nemají rádi, když Vám v pasu najdou razítko z USA (což my máme) a jdou tak daleko, že Vás kvůli tomu nemusí pustit vůbec do země. Karnety vyžadují od všech cizinců jedoucích vlastním vozidlem. Bohužel při zařizování víz  jsme narazili na další problém a to nový předpis, podle kterého musí všichni, kdo cestují Íránem po vlastní ose, mít sebou přiděleného policajta. To odmítáme už z principu (navíc by nás to stálo dalších cca 40 000 ,-), takže pojedeme raději přes Gruzii, Rusko a Kazachstán.

Elektronika 2 000,-
Museli jsme dokoupit tablet, s jehož pomocí se budeme snažit posílat zážitky během cesty. A rozšířili jsme sbírku našich SD a mikro SD paměťových karet. Radši jsme nakoupili víc menších, abychom v případě ztráty nebo poruchy přišli jen o část dat. Jinak většinu věcí máme již z dřívějška – odolné telefony, odolné foťáky, čelovky, GPS na moto, atd. Malou kameru dostal Honza od Ježíška, velkou jsme dostali od našich kamarádů jako sponzorský dar – děkujeme!

Tak, a teď konečně k samotné cestě. Doposud byly náklady skutečné, odteď už je to jen odhad.

Benzín 50 000,-
Najedeme cca 30 000 km a každý během cesty projede cca 1 200 litrů benzínu a třicet litrů oleje :-)

Jídlo, ubytování, další cestovní náklady 50 000,-
Pokud to jen bude možné budeme se snažit spát ve stanech „na divoko“. Cesta je už tak dost drahá, takže nějaký rozmazlování v hotelech a kempech rozhodně nehrozí.

Doprava lodí Magadan – Vladivostok 12 000,-
Z Magadanu do Vladivostoku pofrčíme lodí i s našima Jawičkama. Pár dní si tak budeme moct hrát na námořníky.

Letenky 40 000,-
Poletíme z Vladivostoku do Vancouveru a z New Yorku do Prahy.

Doprava motorek Vladivostok – Vancouver 60 000,-
Tohle je největší položka celé cesty a zároveň nejsložitější vyřizování. Naložit tři motorky na parník a převézt je přes Pacifik je větší problém, než by se mohlo na první pohled zdát…

Doprava motorek New York – Praha 12 000,-
O poznání snazší a výrazně levnější je jezdit s motorkou přes Atlantik, alespoň ve směru USA – ČR.

Motorky pojedou v kontejneru z Long Islandu až do Prahy.

Celkem nám to zatím vychází na krásných 295 000,- na motorku. Je samozřejmě pravděpodobné, že cestou dojde ke změnám a s rozpočtem nám to trochu zahýbe. Každopádně doufáme, že už to bude jen dolů :-).

Na celou cestu jsem si museli vydělat sami a tak to máme dost na hraně. Jedeme bez vlastní finančí rezervy. Tu nám naštěstí drží naše rodiny doma :-)

Text: Radek Hasal
3 Comments

  1. Zil jsem rok ve Vancouveru, tak kdybyste chteli nejake rady a tipy ozvete se!

  2. Hoj, poznámka k tomu kontejneru z USA do Prahy – to budete s někým sdílet? Protože za jeden kontejner je ta cena dost nízká. Počítejte taky s poplatky v přístavu, který nebývají nízký.

    • Tom

      Ahoj, dovolím si odpovědět za kluky, protože zatím moc nezvládají tady reagovat – kontejner z USA je přes firmu, která se tím zabývá – takže ano, je sdílenej a měla by to snad být cena konečná. Podobnou variantu na přesun z Asie se bohužel nepodařilo ošetřit

Komentáře

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>