Přestavba na přední tuhou nápravu

Protože mi stávající přední nezávislá náprava nevyhovovala a navic hodně trpěla v terénu. Rozhodl jsem se pro přestvabu na přední tuhou nápravu.

1. Týden

Začal jsem částečným rozebráním karoserie. Šel dolu chladič a přední čelo i s držákem na naviják. Následovalo rozebírání přední nápravy. Pak jsem nadzdvihl o kousek  motor a uřízl příčku, která ho drží. Uřízl jsem i část předních držáků na nárazník. Uřízl jsem to až 5 cm od rámu - pro jistotou, kdybych to potřeboval využít pro uchycení motru.  Místo nich přišly domečky na houpačky listových pér, které jsou spojeny držákem pro naviják. Pro jistotu jsem to ještě zpevnil 60tkou trubkou. Mezi tím dělám revizi tuhý nápravy. Kompletně jsem jí rozebral a vyměnil převody v diferáku na 8čky. Postupně jí dávám dohromady.

2. Týden
Postupně začínám dávat dohromady nápravu. Největší oříšek byly poloosy. Ať jsem dělal, co jsem dělal, tak mi nešly složit dohromady. Poslední 5. kuličku jsem tam nemohl dostat. Nakonec jsem se na to vyprd a svěřil jí do rukou Honzovi. Po dvou hodinách práce mi s kuličkami skoro seknul do kopřiv :-) Odpoledne ke mě ještě dorazil Zdeněk, a tak jsem ho hned zaměstnal…… Nakonec se jim to ve spolupráci povedlo. Další problém byl se spojovačkou řízení. Musel jsem jí zkracovat. Motor jsem uchytil jeklem, navařeným na původní zbytky nezávislé nápravy. Domky, které drží péra, už jsou taky zavařený, šlo to kupodivu lépe než jsem čekal. Ted mi zbývá dokompletovat nápravu a zkusit jí provizorně nasadit.

3.týden
Nápravu jsem zkušebně nandal do auta a zapojil řízení. Zjistil jsem, že čepy na řídící týči jdou při vykřížení  nadoraz :-( Tohle je pouze první problém, který musím řešit. Originál tlumiče jsou krátký, a tak musím shánět nějaké jiné.  Kardan mi zasahuje přímo do výfuku.  Příjemné zjištění je, že kola nandaný i s 25 mm podložkami, jsou akorát na hraně lemu. Emka má stejně širokou přední nápravu jako Aro 24. Možná budu muset udělat lift na zadní nápravě, protože předek je zatím dost nakoplej nahoru oproti předchozí nápravě. Navíc jsem měl víc štěstí než rozumu. Přední rám jsem nevědomky uřízl akorát na hraně výrobního čísla a ani jsme ho nepoškodil při svářeni. Uff, sem si oddech….. já vůl:-)

4.Týden
Řízení se mi povedlo vyřešit tím, že jsem zmenšil rejd. Tlumiče byly taky pěkný oříšek, aby správně fungovaly při všech polohách nápravy. Použil jsem zadní tlumiče z Ara. V pátek se u mě stavil Vejr a zjistil, že místo záklonu na nápravě mam PŘEDKLON!! V tu chvíli bych zase Aro nejradši hodil do rokle. Myslel jsem si, že jsem špatně nasadil koule na nápravu, ale ne. Bylo to správně. Takže už Maxi víš, proč sis rozbil hubu???….. Koule jsem rozebral a zaměnil pravou za levou. Tím se mi podařilo získat záklon. Jenže mi ta příruba drží jen na dvou šroubech. Tak to samozřejmě nechat nemůžu. Prozatím to komplet složím a odzkouším, jak se auto chová, pak teprve začnu řešit, co dál. Kdybych to auto zapálil a hodil ze skály, tak bych si asi ušetřil práci.
Test křížení dopadl dobře - 68 cm jsem doopravdy nečekal. Z Ara jsem udělal pavouka. Skoro je to už přehnaný, protože jsme Aro stavěl původně jako expediční auto a teď je z toho šílená mrcha. Ještě mě čeká hodně práce, než to bude vypadat přijatelně. Další test byl v jemném terénu. Náprava šlapala bez problému. Pak přišla na řadu silnice. I v 90 km/h auto sedělo a nebudilo ve mně dojem nestability. Řízení se musí upravit, protože při křížení škrtá o péra. Taky musím ubrousit kousek nosníku na motor, protože také leze do pér. Nakonec se mi podařilo natáhnout šrouby, co drží koule na nápravě. S tím jsem počítal, že se to musí předělat, ale že se ohne, sem nečekal. Naštěstí jsem na to přišel hned, ukončil ježdění a tak se nic nestalo.

5. týden
Koule jsem převrtal na záklon 8°. Nápravu jsem přestříkal načerno. Už zbývalo jen převařit výfuk a přidělat přední kardan. První středu po Vánocích jsem byl na tuhle práci objednaný u Vejra. Předělat výfuk nebyla žádná sranda. Musely se ohýbat výfukový svody přímo za parohy a za směšovačem uříznout. Když byl komplet hotový, tak jsem udělali první test, který dopadl špatně. Skrz “vlnovec” utíkal kouř a hrozně to řvalo. Naštěstí tam Vejr ještě jeden měl a tak ho tam rovnou převařil :-)   Jen co jsme Aro vyvezli na dvůr, tak začalo sněžit. Jako na zavolanou :-) A tak jsem mohl hned vyzkoušet 4×4 v praxi…….

 

Text: Jan “Ofroudak” Škvor
Foto: Jan Škvor
Další články s tagem:

Komentáře

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>