Servis v Turecku

V neděli ráno jsme vyrazili na obhlídku skalních útvarů v Selime. Když jsme se po hodince vrátili na parkoviště, dal se s námi do řeči jeden místní chlapík, Yeap, a že prý musíme jít s ním na čaj – to samozřejmě nebyl problém :-) .

image

Přišla řeč i na Honzovu Jawu a už jsme jeli i s Yeapem asi 20 km za místním opravářem. Ten na Jawu koukl a že bude druhý den v pět hodin odpoledne v kupě. Po chvilkové poradě jdeme do toho. Stavíme stany přes silnici od servisu, pereme prádlo v místní strouze a když chceme chlapíkovi pomoct s vyndaváním motoru, tak nás vždy zažene a dá nám čaj :-) .

image

Práce mu jde pěkně od ruky, takže po hodině a půl leží motor rozpůlený na ponku. Ložisko je kaput…

Odpoledne se jedem podívat do Gyzelyur na domky vydlabané v místních skalách a je to fakt dobrý. Chvílemi po kolenou, chvílemi kolmými skalními komíny, kde jsou jen vysekané stupy pro ruce a nohy, prolézáme co se dá a pak jedeme zpět.

image

Ráno máme sraz s Yeapem, dáme čaj a jedeme se kouknout na Ihlaru. Vstupný drahý jako kráva, všechno dělaný hrozně moc na ždímání turistů a ve výsledku to bylo jen jedno údolí a sem tam malá vydlabaná jeskyně. Údolí bylo sice pěkné, ale už jsem viděl i hezčí a zadarmo. Asi jsem zmlsanej :-) . Odpoledne si chceme dát v jedné turismem napadené vesnici kebab, ale když na nás zkouší ty jejich ceny, tak radši kupujem místní chleba a mažem ho předposlední paštikou.

image

Ve tři jsme zpět v servisu a netrpělivě čekáme, jak bude znít motor, až ho poprvé nakopnem. Yeap je samozřejmě s námi a bude nám vyjednávat cenu…

Celá oprava stála 200 tureckych lir (asi 2000Kč). Vyměnil pravé ložisko na klice. A protože je skoro 8 hodin večer, tak nás Yeap zve k němu domů na večeři a nocleh. Chvilku váháme, ale nakonec jdeme. Poznáváme se s jeho rodinou a trávíme s nimi hezký večer.  Dům má přímo ve skalním městě Selime a část domu je ve skále.

image

Druhý den ráno snídáme na zápraží baráku s výhledem na skalní město. Teď už jen zalepíme Ráďovu zadní pneu a vyrazíme k jezeru Van.

image

Honza a Radek
Další články s tagem:

Komentáře

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>