Scam 4×4 – rekonstrukce I.dil

Když jsem Scam přivezl, věděl jsem že je to vrak, ale že se do toho pustím až takhle mě nenapadlo…..

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Aby jsme auto mohl legálně přihlásit do ČR musel jsme ho opravit do provozu schopného stavu. Zároveň jsme tak měl možnost se sním projet, vyzkoušet co to umí a udělat si představu co s tím budu dělat dál. Začal jsme od podvozku.

!!! Po kliknutí na orázek se dostanete do galerie !!!

SCAM 4×4 – rekonstrukce

Kontrola brzd. Částečná repase prasátek, nový hlavní brzdový  válec.  Komplet upravené lanovody pro ruční brzdu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Uložení listových per a uchycení náprav. Originální díly jsou tak nepředstavitelně drahé, že jsem byl nucený všechny pouzdra a držáky per vyrábět. Strávil jsme tak několik dnů a večeru u soustruhu než jsem vlastně pochopil jak na to. Naštěstí mi pomohl i kamarád Marek, který  zajisti výrobu čepů a houpaček. Na mě tak zbyli už jen bronzová pouzdra per.  Jen pro představu, vlastní výroba mě vyšla asi na 2tis kč + prác. Originální díly z Itálie by stáli 120tis. bez DPH :-)   No. nekupte si Scam….

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Následovala běžná údržba, výměna všech olejů a filtrů. Trochu mě překvapilo, že na podvozku 24 maznic! Podvozek spíš připomíná zemědělský stroj než auto.

Po těchto opravách se mi podařilo získat české doklady. A teď hurá na testování….

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

V průběhu provozu jsem si neodpustil drobné změny. Výměny předních sedaček za otočné. Vyříznutí zadní příčky pro dveře, které povedou do nástavby.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

No a teď ta nejzbytečejnější… šnorchl:-)

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Po několika stech km přišla další etapa oprav. Kompletní vyvaření. Jak už jsme si zvykl, originální plechařina se sehnat nedá a tak jsme vše musel modelovat ručně. Karoserie byla rozlámaná více než jsme čekal a tak jsme se do toho pustil naplno. Komplet nové podběhy, podlaha a uchycení karoserie. Karoserii  jsem upravil tak aby se pod ni lépe instalovali nádrže a cestovní vybavení.  Následovalo opískování původních zbytků nátěru a nový celolak.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kola je kapitola sama pro sebe. Přivezl jsme to na „užovkách“ , který jsou na 17,5 “ discích.  Je to rozměr, na který se nedají sehnat ofroudové pneumatiky.  Protože je to Scam, tak originální 16″ disky stojí asi tak miliardu. Rozhodl jsme se jít vlastní cestou a disky si nechat vyrobit.  Disky budou dělitelné, tak abych byl schopný výměnu pneumatiky provést i sám v terénu. Z Itálie jsme si nechal přivést vysněné pneumatiky Michelin XZL 255/100 r16.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Srdce auta je motor Iveco 2,8 TD. Poslední model bez elektroniky :-) Motor sice běžel relativně bez problému, ale stejně jsem se rozhodl pro celkovou opravu. Nechal jsem v bloku motoru akorát kliku a písty. Hlavu jsem nechal přebrousit, otlakovat.  Vstřikovací čerpadlo i vstřiky prošli repasí. Pro lepší naladění motoru jsem nechal odblokovat seřizovací šroubky na vstřikovacím čerpadle. Uvidíme jak se to povede naladit současně s novým víkonějším turbodmychadlem :-)

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Po motoru přišel na řadu nosný rám. Tak rozlámaný rám jsem nikdy neviděl.  Musel jsem vyvařit praskliny a přeplátovat dalším železem. Současně s opravou jsem vyrobil nové držáky příslušenství (nádrže, nástavby, trubky trechnologie).

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 
Komentáře

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>